Projektid/võistlused

Eestis on palju põnevaid inseneeriaalaseid  programme, mille raames oma teadmisi ja oskusi täiendada ning  inseneeriavõistlusi, kus oma tehnilist taipu, leidlikku probleemilahendamist ning meeskonnatöö oskusi proovile panna! Olgu sinu huviks kosmos, energeetika, rohetehnoloogia, robootika või ehitus, võistlusi ja programme leidub igale maitsele. Uuri lähemalt ja leia enda jaoks õige!

Programmid

TalTech Noore Inseneri Programm

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) Tehnoloogiakool koostöös Inseneriteaduskonnaga viib läbi Noore Inseneri Programmi ehk NIPi, mille eesmärgiks on tutvustada põhikooli lõpuklasside ja gümnaasiumiõpilastele insenerialasid. NIP annab tehnika- ja tehnoloogiavaldkonnast rohkem huvitatud noortele võimaluse TalTechi teadlaste, õppejõudude ja tudengite käe all täiendada oma teadmisi inseneeriast.

TalTech Tuleviku insener-disainer

Tuleviku insener-disainer (TID) on uudne ja Eestis ainulaadne õppeprogramm, mille laiem teema on kliimamuutused ja nende mõju ühiskonnale. Programmi käigus saavad noored põhjaliku ülevaate inseneri, loodusteadlase ja disaineri elukutsest. Koos juhendajatega leitakse vastused küsimustele, milleks on need ametid vajalikud, millised on nende tööpõhimõtted ning kuidas nad oma töödes/tootearenduses üksteist täiendavad. Tallinna Tehnikaülikool (TalTech), Eesti Kunstiakadeemia (EKA) ja Tallinna Ülikool (TLÜ) ühendavad selles projektis erinevate valdkondade teadmised ja -oskused loovuse, tähenduse ja kasutajakesksusega. Õppeprogramm „Tuleviku insener-disainer“ on suunatud 9. – 12. klasside noortele üle Eesti.

Tartu Ülikooli Teadusmalev

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ootab kandideerima Teadusmalevasse. See on suvine 15–19aastaste koolinoorte teaduslaager, kus tavaliste malevatööde asemel tehakse teadustööd kosmosega seotud uurimissuundadel. Õpilastel on võimalus veeta kaks ja pool nädalat Tõraveres ning teha uurimistööd ühel kolmest kosmosega seotud teadusvaldkonnast: astronoomia ja kosmoloogia, kaugseire või kosmosetehnoloogia ja laborid. Teadusmalevasse oodatakse nii kosmoseentusiaste, kui neid, kes soovivad avardada oma silmaringi ja panna end proovile enda jaoks täiesti uuel teemal. Uus malev toimub aastal 2024!

Vivita

VIVITA on rahvusvaheline laste ja noorte loovuskiirendite võrgustik, kus puuduvad õpetajad ja ametlik õppeprogramm. Tegevuste vedajateks on lapsed ise ning täiskasvanutel on sel teekonnal toetav ja inspireeriv roll. VIVISTOPid on lastesõbralikud avatud töökojad-leiutamislaborid, kus lapsed saavad ise avastada, eksperimenteerida ja luua. VIVISTOPis käimine on lastele tasuta, eeldame lihtsalt, et laps on ise motiveeritud iseseisvalt tegutsema. Eesti VIVISTOP Telliskivi asub Tallinna kõige ägedamas piirkonnas, loovuse tuiksoonel Telliskivi Loomelinnaku linnaväljakul.

Enerhack Kids laagrid

Enerhacki laager on 7-18aastastele noortele mõeldud laager täis erinevaid tegevusi nii energeetika, inseneeria, male kui ka spordi valdkonnast. Laagris on erinevad vahetused ja vahetustel on erinevad teemad, et laps ja lapsevanem saaksid teha sobiva valiku. Teemad, mida laagri jooksul kaetakse, on soojusenergia, elektrienergia, taastuvad energiaallikad ja transport.

SOLARIDE AKADEEMIA

Solaride Akadeemia on kaasaegne õpiformaat, mis pakub akadeemilisele haridusele suurepärast praktilist täiendust interdistsiplinaarse probleemõppe näol. Kaheaastases programmis saavad kokku üldhariduskoolide õpilased, tudengid Eesti parimatest kõrg- ja ülikoolidest ja juba töötavad noored, keda on mentordamas tipptasemel juhid ja spetsialistid nii era- kui avalikust sektorist. Projektiga on seotud üle 300 gümnasisti, tudengi, mentori, koolitaja ja koostööpartneri.

Võistlused

Prototon junior

Kas näed probleemi igapäevaelus või õppetöös ja Sul on mõte, kuidas seda tehnoloogia abil saaks lahendada? Sa tahaksid oma idee teoks teha aga ei tea veel kuidas? Kui jah, siis on Prototron Junior Sulle. Sinu tänane lahendus võib homme olla Su esimene leiutamise- või ettevõtluskogemus.

Õpilasleiutajate riiklik konkurss

Õpilasleiutajate riikliku konkursi eesmärk on väärtustada teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooni õpilaskonnas, stimuleerida õpilaste aktiivsust teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni alal ning avaldada tunnustust väljapaistvaid tulemusi saavutanud õpilastele ja õpilaskollektiividele, nende juhendajatele ja õpetajatele ning koolidele. Osaleda saavad KÕIK 6–19aastased lapsed ja õpilased kuni 12. klassi lõpuni, kaasa arvatud kutsekesharidust omandavad õpilased.

Õpilaste teadustööde riiklik konkurss

Õpilaste teadustööde riiklik konkurss ootab 12-19-aastaseid noori osalema õpilaste teadustööde konkursil. Konkursi eesmärk on pakkuda heal tasemel uurimistöö koostanud õpilastele väljundit ning motiveerida ja innustada noori teaduslikumale teemakäsitlusele ka kooli uurimistöödes. Konkursil osalemine annab hea võimaluse saada tagasisidet tehtud tööle ja end teistega võrrelda ning suurima väärtusena – kohtuda sarnaste huvidega eakaaslastega nii Eestist kui mujalt maailmast. Parimatele teadustöödele on välja pandud mitmesajaeurosed preemiad.

Enginaator

Enginaator on Eestis ainulaadne inseneeriavõistlus, kus saab proovile panna enda teadmised neljas erinevas valdkonnas. Võistluse eelvoor kestab 17h järjest ning iga valdkonna parimad saavad edasi finaalvõistlusele, kus nad saavad proovile panna enda teadmised 23h kestval finaalvõistlusel. Finaaltöid hindavad omaala eksperdid ning võistluse toimumist toetavad mainekad firmad. Enginaator on suunatud eelkõige gümnaasiumi ja kõrgkoolide noortele.

Suur Leiutamisvõistlus

Suurel leiutamisvõistlusel saavad osaleda kõik lapsed alates lasteaiast kuni 12. klassini. Osaleda võivad ka kutsekooliõpilased, huvikoolide ja ringide lapsed. Osaleda võib nii üksi kui ka sõbraga. Leiutamiseks võib appi võtta ka juhendaja – õpetaja, ema-isa, suure venna või hoopis vanaema-vanaisa. Juhendaja saab abiks olla nõu ja jõuga leiutamisel ja leiutise esitamisel võistlusele.

Mini Negavatt

Mini Negavatt on I-VI klassi koolinoortele mõeldud keskkonnateemaline videokonkurss, kuhu ootame videoklippe, mis pakuvad lahendusi erinevatele keskkonnaalastele probleemidele.
Parimad videomeistrid saadab KIK vabalt valitud klassireisile kuni 700 euro väärtuses!

Rakett 69

Rakett 69 on saatesari, mille eesmärgiks on üles leida Eesti tulevased teadlased. Saates osalejad pannakse vastamisi põnevate tehniliste probleemidele ning võitjale määratakse 10 000 € suurune teadusstipendium

© 2022 Eesti Inseneride Liit MTÜ