Eesti inseneeria edulugu!

Neljapäeval, 14. novembril 2024, kogunesid Vanalinna Hariduskolleegiumisse kooli MATIK-õppe noored, nende vanemad, Haridus- ja Teadusministeeriumi HARNO esindajad, Eesti juhtivate inseneeriaharidust andvate ülikoolide -, tehnoloogiasõbralike üldhariduskoolide- tööstusliitude -, Tööandjate Keskliidu esinadajad ning inseneeria- ja finantsvaldkonna spetsialistid, et osaleda Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi Miikaeli Ühenduse Täppisteaduste Kooli inseneeriaõppe arutelul.

Pilt: lepingu allakirjutajad: VHK direktriss Kersti Nigesen, Miikaeli Ühenduse Täpisteaduste kooli juhtaja ja VHK õppealajuhataja Irja Tuus ning EIL president Arvi Hamburg allkirjastasid kolmepoolse koostöölepingu.

Kuus aastat tagasi, 7. detsembril 2018. aastal, reedesel päeval toimus tähelepanuväärne sündmus: Vanalinna Hariduskolleegium ja Eesti Inseneride Liit allkirjastasid koostöölepingu inseneeria ja tehnoloogiahariduse (MATIK-õppe) arendamiseks. Idee algatajad tõenäoliselt ei osanud aimata, milline VHK noorte tehnoloogia arenguhüpe sellise koostööga kaasneb.

Partneriks sai valitud sügavalt humanitaarsuunitlusega ja väärtuspõhise missiooniga Vanalinna
Hariduskolleegium (VHK) just seetõttu, et rõhutada tehnikakultuuri kuulumist üldisesse kultuuriruumi, tõsta inseneeria tähtsust ning väärtustada loovust inseneriks kujunemise teekonnal.

Möödunud neljapäevasele arutelule eelnesid inseneeria- ja MATIK-õppeprogrammi õpilaste esitlused tehnoloogialoomingust ning saavutustest rahvusvahelistel võistlustel. Õpilaste argumenteeritud esinemine ja teadmised olid imetlusväärsed ning paljudel ülikooli bakalaureuseastme üliõpilastel oleks, mida VHK noortelt tehnoloogiaõpilastelt õppida.

Möödunud neljapäevasel toimunud arutelule eelnesid inseneeria- ja MATIK-õppeprogrammi õpilaste esitlused tehnoloogialoomingust ning saavutustest rahvusvahelistel võistlustel. Õpilaste argumenteeritud esinemine ja teadmised olid imetlusväärsed ning paljudel ülikooli bakalaureuseastme üliõpilastel oleks, mida VHK noortelt tehnoloogiaõpilastelt õppida. Allakirjutanu, olles seotud paljude rahvusvaheliste ülikoolidega, peab tõdema, et välja arvatud mõned erandid vanamaailma ülikoolidest, kus esinemiskoolitus on juba baashariduse osa, ei näe tihti sellisel tasemel esinemisi.

Insener on looja – selle suurepäraseks tõestuseks oli käesoleva aasta VHK elektrilise võidusõiduauto meeskonna a cappella esinemine. Noormeeste a cappella etteaste mõjus auditooriumile nii sügavalt, et viis reaalainetest ja reaalsusest pakatavad kuulajad rändama helide imelisse maailma.

Eesti Inseneride Liidu ja programmi ühe algataja, prof Arvi Hamburgi sihikindel töö on loonud tugeva baasi arenguhüppeks valmistumiseks. Viimase paari aasta jooksul on Tallinna Tehnikaülikooli inseneeriavaldkonda sisseastujate statistikas VHK gümnaasiumite seas üks esimesi! Selline muutus on toimunud väga lühikese aja jooksul ning nähes õpetajate ja õpilaste silmade sära, on selge, et seda edu on võimalik hoida ka tulevastel aastatel.

Arutelul osalejad lubasid toetada VHK inseneeria- ja MATIK-õppeprogrammi õpilaste püüdlusi ning avada oma võrgustikud igakülgseks abiks, sealhulgas informatsiooni jagamisel ja tehnoloogialaborite kasutamisel. Tööstuse esindajad lubasid toetada noorte tehnoloogilisi lahendusi oma valdkondades. Koostöös lubati aidata leida sponsoreid VHK noorte osalemiseks rahvusvahelistel võistlustel.

Pilt: VHK inseneeriaõppe arutelu 14.11.2024

Kokkusaamise eesmärk sai täidetud – osapooled kaasati üldhariduskoolide tehnoloogiaõppe ajakohastamisse ning riiklike õppekavade ja huvihariduse lõimimisse. Olulise täienduse sai inseneeria õpirada, mis toetab inseneriõppe süsteemi kujundamist alates põhikoolist kuni kutsekooli, gümnaasiumi ja ülikoolini, aidates luua selle toimimiseks vajalikke eeldusi ning vältida võimalikke ohte.

Kavandatud koostöö jätkuna kohtuvad juba järgmisel nädalal Vanalinna Hariduskolleegiumis (VHK) Tallinna linna haridusamet ja ettevõtlusbüroo. Koolipidaja ehk kohaliku omavalitsuse valmisolek panustada tehnoloogiaõppesse annab positiivset tagasisidet nii kohalikule kogukonnale kui ka Eesti Vabariigile. Lõppeesmärgiks on Eesti Vabariigi valitsuse, kohalike omavalitsuste ja erasektori ühispanustusel asutada Eesti Teadus- ja Tehnoloogiakeskus.

Pilt: Fragment Eesti Inseneride Ühingu ajaloolisest dokumendist.

Sümboolse eelduse edasisteks arenguteks loob ajalooline fakt, et VHK hoones, aadressil Vene 30, tegutses 1921. aastal moodustatud Eesti Inseneride Ühing, mille tegevust jätkab tänapäeval Eesti Inseneride Liit. Eesti Inseneride Liit on valmis ka tulevikus andma oma panuse selle kõrge taseme hoidmisel ning toetama VHK-d tehnoloogia valdkonda uutesse kõrgustesse liikumisel.

EUR Ing. Enn Kerner
juhatuse liige