Eesti Inseneride Liidu juhatus pidas koosolekut oma 100 aasta taguses kontoris aadressil Vene 28/30 ning EIL võõrustas reedel, 19.02.2025, Innokase huviringi tehnikahuvilisi Mektorys.

Kolmapäeval, 19.02.2025, kogunes Eesti Inseneride Liidu juhatus oma 20. sajandi algusaegsel aadressil, et tähistada pikaajalist koostööd Vanalinna Hariduskolleegiumiga tehnoloogia ja inseneeria valdkonnas.

Õppealajuhataja Irja Tuus, Miikaeli Ühenduse Arengukeskuse juhataja, tutvustas koos õpetaja Javier Ortiniga tööd noortega – millised on väljakutsed erinevate projektide elluviimisel ning kuidas innustada noori ise leidma lahendusi. Positiivne on tõdeda, et Eesti Inseneride Liidu panust hinnatakse kõrgelt ning meie koostöö jätkub.

Ühe olulise teemana tõstatus Eesti Inseneride Liidu alaliitude kaasamine õppetöösse, et suurendada inseneeria erialade esindatust ja tuntust VHK noorte hulgas.

Reedel, 21.02.2025, olid Eesti Inseneride Liidu külalisteks Haapsalu Innovatsioonikeskuse Innokase noored tehnikahuvilised.

Kohtumine toimus Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory.

Päeva peateema oli TÖÖSTUSROBOTID.

Hommikul avas esimese teema kolleeg Igor Krupenski, kes jagas lastele teadmisi – kuidas soe meie kodudesse jõuab. Kuna laste kodud olid väga erinevad, jätkus neil rohkelt küsimusi ning Igoril vastuseid, et kõik huvilised saaksid aru, MIKS meie piirkonnas on nii oluline õige toasoe.

Oluline lisandväärtus oli Igori panus tekitada laste huvi male vastu – see saab järje tema külaskäigul Haapsallu, kus ta jagab noortele malesaladusi.

Mektorys asuva tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE partner Indrek Orav jagas lastele teadmisi selle kohta, kuidas tööstusrobotid ja tehisaru on omavahel koostööle rakendatud. Kuigi laste vanus varieerus 10–16 eluaastani, olid kõik vähemal või rohkemal määral oma huvitegevuses tegelenud robotite ehitamisega ning suhelnud tehisaruga, et küsida nõu.

Erilist huvi äratas laste seas karastusjooke pakkuv automaat YANU, mis lisaks joogi väljastamisele suhtles ka klientidega.

Tallinna Tehnikakõrgkoolis sisustas Innokase noorte aega robootikalabori insener Nikita Pikkas.

Erinevate robotite kasutusvõimalused ja eesmärgid sütitasid lastes uusi ideid ning soove, mida saaks rakendada igapäevases huvitegevuses ja võimalusel osaleda erinevatel tehnikaalastel väljakutsetel. On tervendav näha laste silmis sära ja rõõmu lihtsatest avastustest ning mõistmisest, MIKS asjad juhtuvad ja kuidas loodus toimib.

Oluline on tekitada põhikooliõpilastes usaldus ja uudishimu erinevate õpivõimaluste vastu. Kuigi põhikool on alles õpitee algus, mängivad nii kool kui ka huvitegevused suurt rolli laste õpihuvi süvendamisel ja kinnistamisel, luues tugeva aluse edasiseks õppimiseks kas kutsehariduses või gümnaasiumis. Samas tekitab hämmingut haridusministri 18.09.2024 (ERR) tehtud otsus kärpida huvihariduselt miljon eurot!?

Päeva kokkuvõtteks võib tõdeda, et lastega töötamise eesmärk ei ole koolitada kõikidest Tallinnas viibinud Innokase lastest insenere, vaid õpetada neid koostööle, tõsta õpi- ja uudishimu, juhendada probleeme analüüsima ning suunata neid üksteist austama ja oma grupiliikmeid toetama.

Eesti Inseneride Liit
EUR ING Enn Kerner

© 2022 Eesti Inseneride Liit MTÜ