Eesti Inseneride Liit külastas Tartu Observatooriumi
24.01 külastas Eesti Inseneride Liidu juhatuse liikmed Tartu Observatooriumis. Meid võtsid vastu Tartu Observatooriumi direktor Antti Tamm PhD (Füüsika) ning aasta insener 2022 Viljo Allik. Külaskäigul tutvustati meile Eesti kosmosekeskuse osakondi ja uurimissuundasi ning oma ringkäigul saime ka lühikese ülevaate Eesti kosmonautika ajaloost. Oma kabinetis tutvustas Viljo tehnikat, millega kosmosest signaale kinni püütakse ning laborites tegi meile tuuri observatooriumi insener ja Viljo tütar Mari Allik, kes andis meile põhjaliku ülevaate vahenditest, millega kosmoseobjektide omadusi ja vastupidavust (vibratsioonid, kokkupõrked, muutused vaakumis) testitakse. Sarnaselt Viljole on ka Mari jaoks inseneride ja eelkõige just naisinseneride järelkasv äärmiselt olulne, mistõttu pühendab ta ka oma aega, et noortele oma tööd ja saavutusi tutvustada.
Me nägime ESTCube-1 maketti ning hoidsime käest selle toorikut, mis oleks olnud kohatäiteks, kui satelliit poleks õigeks ajaks valmis saanud ning tuvusime ESTcube-2 satelliidiga veel enne, kui see orbiidile lennutatakse. Kui ESTCube-1 oli üheühikuline kuupsatellit (10x10x10 cm), siis ESTCube-2 on juba kolmeühikuline kuupsatelliit ning selle kaaluks on 4,5 kg. Kristo Allaje, kes on ESTCube-2 projekti juhtiv süsteemiinsener, andis meile ülevaate satelliididi tehnilisest ülesehitusest ning tutvustas ka satelliidi pardal olevaid teaduslikke eksperimente nagu näiteks uuendatud plasmapidur ning korrosioonivastaste nanomaterjalide testimine. Lähemalt tudengisatelliidist ning ESTCube-2 kohta saab lugeda nende kodulehelt.
Järelkasv on oluliseks punktiks ka Eesti kosmonautika aregnu jätkumisel, mistõttu arutati nii observatooriumi direktori Antti Tamme kui ka inseneride ja observatooriumi külastuskeskustga erinevaid viise, kuidas ühiselt panustada inseneride järelkasvu.