Eesti Inseneride Liit võõrustas 13.09.2024 Tallinnas ENGINEERS EUROPE põhja regiooni inseneride liitude esindajaid

Eesti ühiskonna soovunelm kuuluda põhjamaade hulka on täitunud olles ENGINEERS EUROPE-i põhja regiooni liige!
Kohtumisel osalesid Islandi, Iirimaa, Taani, Rootsi ja Norra esindajad ning videoühenduse vahendusel Ühendkuningriik. Kohal olid ka ENGINEERS EUROPE president Ralph APPEL ja liikmesorganisatsioonide foorumi esimees hr Hannes TREIER.

Eesti Inseneride Liitu esindasid kohtumisel EIL-i endine president Arvi HAMBURG ja juhatuse liige Martti KIISA.

Oluliseks teemaks kujunes meie inseneriakadeemia ning akadeemia käivitamine, mis äratas suurt tähelepanu. Tuleb esile tõsta, et arutelu oli ajastatud õigesti ENGINEERS EUROPE projekti ENGINEERS4EUROPE viimase etapi käivitamisega, kus projekti väljundina koostatavad mikrokraadide õppekavad on võimalik lisada inseneriakadeemia programmidesse.

Professor Martti KIISA andis põhjaliku ülevaate ees ootavatest tegevustest, kuidas ühiselt tõsta inseneeria teadlikkust ühiskonnas ning motiveerida noori valima inseneri elukutse. Eriti olid põhja regiooni kolleegid huvitatud akadeemia tegevuste rahastamismudelist, partneritest ja partnerite võimalustest olla kaasatud akadeemia tegevustesse.

Oluline oli osalejatele selgitada akadeemia eesmärke:

Inseneriakadeemia on Eesti valitsuse, õppeasutuste, ettevõtete ja erialaliitude koostööalgatus, mille eesmärk on tõsta insenerivaldkonna hariduse kvaliteeti, tagada vajalik tööjõuressurss ning suurendada inseneeria populaarsust.

ENGINEERS EUROPE teemadest on valmimas energeetikat käsitlev dokument SDG 7. EIL liikmetel on oluline anda oma panus ja hinnang elektri- ning soojusenergia peatükkidele SDG 7 toimkonnale. Tähtis on pöörata tähelepanu elektrienergia suurele pildile – kuidas tulevikus hakkavad kokku sobituma päikese- ja tuuleenergiast toodetud mahud ning nende efektiivne ja tark juhtimine ülekandevõrkudes.

Kahjuks on juba praegu tekkinud olukord, kus ilmastiku heitlikkuse tõttu on energiahinnad kogu Põhja-Euroopas muutunud liiga ettearvamatuks ning Norras ja Rootsis, suurtes hüdroenergia tootjariikides, on tänaseks tekkinud puudujäägid energiatootmises.

Arutelu all oli eraldi NordPooli energiabörsi tegevus võrguoperaatorite juhtimisel ning millised on võimalused spekulatsioonide ennetamiseks või uurimiseks riikide Tarbijakaitseametite kaudu. Juhitavate tootmisvõimsuste olulisus on üha enam jõudnud erinevate eriala- ja rohespetsialistide teadvusse. Eestis on pikalt levinud seisukoht, et oluline ei ole omada oma juhitavaid tootmisvõimsusi, vaid osta energiat vabaturu tingimustel. Kuid vaadates tänast Euroopa elektrituru olukorda, eriti ENGINEERS EUROPE liikmete tagasiside kaudu, tekib küsimus: kuidas Euroopa Komisjoni tehtavad otsused suurendavad Euroopa majanduse konkurentsivõimet maailmas?

Kohtumisel jäid kõlama ENGINEERS EUROPE-i põhieesmärgid:

  • Toetus liikmesriikidele suhtlemisel Euroopa Komisjoni ametnike ja poliitikakujundajatega, propageerides EUR ING sertifikaadi kaasamist ELi projektidesse;
  • Partnerluse edendamine erinevate liikmesriikide liikmete vahel ELi rahastatud projektides, et ühiselt arendada majanduskasvu ja innovatsiooni.
  • Insenerikvalifikatsioonide tunnustamine EUR ING sertifikaadi kaudu, et tagada järjepidevus ja kõrged standardid Euroopas;
  • Programmid noortele õpilastele, mis hõlmavad MATIK-i praktilisi tegevusi, töötubasid ja võistlusi, toetades noorte loovust ja süsteemset mõtlemist;
  • ENGINEERS EUROPE on sillaks tööstuse, hariduse ja liikmesriikide vahel.

Eesti Inseneride Liidu tegevused Eestis on suunatud samade eesmärkide saavutamisele, luues sellega tugeva inseneride kogukonna nii kodumaal kui ka Euroopa Liidus.