Põlva Gümnaasiumis inseneri infopäev tutvustas noortele inseneeria põnevat maailma
20. novembril korraldas Eesti Inseneride Liit Põlva Gümnaasiumis inspireeriva inseneri infopäeva. Inseneri infopäeval osales üle 200 särasilmse 10.–12. klassi õpilase, kes said aimu inseneeria mitmekülgsest maailmast, valdkonna praktilistest töödest ja sellest, kui põnev võib olla tulevik insenerina.
Inspireerivad ettekanded
Päeva alustasid säravad ettekanded. Esimesena astus aulas lavale Eesti Maaülikooli elektroonika vanemlektor Janar Kalder, kes tutvustas oma õpinguid Eesti Maaülikoolis, rääkis elektriinseneride tööst ning tutvustas Eesti elektrisüsteemi. Tudengiprogrammi Solaride esindaja Kaisa Aab rääkis noortele, kui oluline on olla aktiivne ning mitte lasta oma põhikooli ja gümnaasiumi aega autopiloodil mööda. Ta tutvustas solaride programmi ning millega sealsed noored tegelevad ning rääkis päikeseautode rahvusvahelisest võistlustest, kus Solaride’i viimane auto kolmanda koha saavutas. Aulas lõpetas elektriinsener mehaanikainsener Jüri Varik, kes avas kuulajatele inseneeria seosed ehituse, biotehnoloogia ja muude valdkondadega. Ta jagas, kuidas EKAsse mitte sissesaamine teda hoopis mehaanikainseneri elukutseni viis ning jagas, milliseid oskused, omadused ja teadmised on insenerile hädavajalikud.
Meditsiiniinsener Andrus Aavik avas meditsiinivaldkonna uksed, rääkides, mida teevad insenerid haiglates. Tallinna Tehnikakõrgkooli elektroonika inseneeria tudeng Getlin Juhe jagas oma isiklikku teekonda inseneeriasse. Ta tõdes, et algsed hirmud ja väljakutsed muutsid õpingud veelgi väärtuslikumaks. Autitooriumi programmi lõpetas Kaspar Pahk, TTK ehitusinseneeria tudeng selgitas, mida tähendab ehitusinseneriks õppimine ja millised on selle eriala karjäärivõimalused.
Pärast inspireerivaid ettekandeid toimus ka minimess, kus oma õppevõimalusi tutvustasid Eesti juhtivad kõrgkoolid: Eesti Maaülikool, TalTech Tartu ja Virumaa Kolledž, Tartu Ülikool ning Tallinna Tehnikaülikool. Õpilased said põhjalikke vastuseid oma küsimustele ja avastasid, millised on nende tulevikuvalikud inseneerias.
Mitmekülgsed töötoad
Päev jätkus juba töötubades, kus noored said inseneritööd ka ise proovida. Tallinna Tehnikakõrgkooli töötoas „Tuleviku ehitamine“ lahendati erinevaid ehitusinseneride ülesandeid nagu sillaehitus ning materjali eelarvestus. Tehnikakõrgkooli tehnikainstituudi töötoas „Pingelistes olukordades toimetulek“ pandi proovile nii elektrialased oskused kui ka loov probleemide lahendamine. Noortel tuli mängulises olukorras parandada vigane elektriskeem, vahetada robotil võimalikult kiiresti varuosad ning nad said isegi simuleerida pommi demineerimis.
Tartu Ülikooli seminaril kuulsid noored inseneride põuast ning sellest, miks see eriala nii oluline on. Samuti said õpilased tutvuda robotkäega UR5 ning seda ka ise proovida, Samal ajal õpetasid Eesti Maaülikooli töötoas kasutati ehitusmudeleid, et anda noortele võimaluse näha, kui oluline on tugev konstruktsioon ning millised kohad on raskustele kõige haavatavamad. TalTech Virumaa Kolledži töötoas said noored luua ise kiipkaardi lugeja prototüübi ning said proovida kätt ka kiipkaartide programmeerimisel. TalTechi ehitusinseneeria töötoas, õppisid noored läbi näitlikustatud olukorra, kuidas ehitusinseneri arhitekti unistused ellu viib.
Koostöö viib edasi
Inseneri infopäevad on Eesti Inseneride Liidu poolt korraldatav rändnäitus, millega käiakse mööda Eesti koole, et tutvustada noortele inseneeria mitmekülgset maailma. Põlva Gümnaasiumi inseneri infopäev on sellel hooajal juba kaheksas ning kokku on plaanis sellel hooajal jõuda kahekümnesse kooli. Infopäevade toimumist toetavad Eesti Masinatööstuse Liit, Eesti Elektroonikatööstuse Liit, Embach Ehitus, Ramm Ehitus ning Eesti Teadusagentuur.