Inseneri infopäevade kolmas hooaeg sai Jakob Westholmi Gümnaasiumis avapaugu!
12. septembril avas EIL gümnaasiumitele mõeldud inseneri infopäevade kolmanda ning seni suurima hooaja Jakob Westholmi Gümnaasiumis. Koostöös TalTechi, Tallinna Tehnikakõrgkooli, Eesti Lennuakadeemia, Eesti Maaülikooli ning Tartu Ülikooliga võeti kavasse külastada 20 kooli. Lisaks sellele sai kevadel EIL Eesti Teadusagentuurilt teaduse populariseerimise projektide konkursi raames 15 000€ suuruse toetuse, millega infopäeva praktilist osa senisest veelgi mitmekesisemat läbi viia.
Päev, mis peaaegu ei toimunud
Jakob Westholmi Gümnaasiumi päev algas väga hoogsalt, kuid õige pea tabas meid force majeure ning ehitusinseneri, EELi volikogu liikme ja ettevõtte Combiconi asutaja Magnus Lelumehe ettekande ajal läks kogu piirkonnal elekter ära – tagasi lubati seda alates kella kahest. Oli valida, kas jätta kogu päev ära või organiseerida olemasolevate võimalustega alternatiivne lühem päev, et noored saaksid siiski inseneeria maigu suhu. Variant kaks läks käiku. Õnneks olid teised ettekandjad varem kohal ning valmis oma lugu rääkima nii öelda vanakooli stiilis – ilma esitluste, videote, vilede ja paukudeta – mida polnudki vaja, sest sisu kandis piisavalt! Miina Muru Solaride’ist rääkis noortele, kuidas valmis eesti tudengite loodud päikeseauto ning läbi millise katalipu see Austraalias toimunud rahvusvahelisel võistlusel kolmandaks jäi ning Andri Haran Masinatööstuse Liidust heitis valgust inseneride olulisusele meie igapäevaelus, nende lisandväärtusele meie majanduses ning tehnoloogia valdkonna tulevikule
Kompaktne infopäev
Elektrikatkestus koolis ei puuduta üksnes esitlustehnikat, vaid töötada ei saanud ka söökla ning ka tualetid, mistõttu aeg, mil lapsed tohtisid koolis olla, oli piiratud. Õnneks oli söökla jõudnud hommikul söögi valmis teha ning meie saime pisut aega juurde, et viia läbi minimess ning pakkuda õpilastele ka ühe töötoa satsi. Töötoad aga ei tohtinud sõltuda elektrist, mistõttu pidime kahjuks ära jätma Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi seminari “Milleks meil on vaja insenere?”, kus noored oleksid näinud ja saanud ka ise juhtida päris tööstusrobotikätt. Samuti jäi ära Kvarki kokkupõrke töötuba, kus noored oleks võistkondades ehitanud autole turvapuuri, mis peab kaitsma kahte reisijat kokkupõrkel (simuleeritakse realistlikku olukorda liiklusõnnetuses, kus suurel kiirusel toimub kokkupõrge) ning Merkuuri LED-lambi töötuba, kus noored oleks saanud endale disainida ja meisterdada LED-lambi. Küll aga tänu väga heale koostööle ning partnerite kiirele reageerimisele saime kõik õpilased töötubade vahel ära jaotada.
Meile tuli kiiresti appi Rakett69 Teadusstuudio, kes viis korraga 75 õpilasele aulas läbi sõiduki meisterdamise töötoa. Seal pidid gümnasistid jaotuma meeskondadesse ja ehitama etteantud vahenditest auto, mis ka päriselt sõidaks. Sõidukit ehitati ka tüdrukutele suunatud TalTechi ja Unicorn Squadi “Lego Drag Race” töötoas, kus koostöiselt katsetatati erinevaid konstruktsioonilahendusi ning mehaanilisi süsteeme ja ülekandeid. TTK “Tuleviku ehitamise” töötoas olnud noored said tutvuda ehitusprotsesside väljakutsete ja võimalustega. EILi ja TalTech Tartu Kolledži tudengi Iiv Aaviku töötoas testiti grillvardatorni konstruktsioonide vastupidavust ning EMÜ Ehitusinseneeria mudelid ja matemaatilised rakenduste töötoas osalevad noored kogesid eeskätt, miks on matemaatika oluline, kui pidid ehitama kolmekorruselise elamu mudeli.
Suur aitäh Jakob Westholmi Gümnaasiumi noortele, kes ootamatusi täis päevast aktiivselt kaasa mõtlesid ja tegid, kooli huvijuhile Allale, kes kooli poolt päeva toimumisele kaasa aitas ning kõigile esinejatele, töötoa läbiviijatele ning messil osalejatele, et ootamatus olukorras kiiresti reageerisite ja noortele siiski kompaktse infopäeva pakkusite! Noorte tagasiside päevale oli väga positiivne ning nii mitu noort tunnistas, et nendele sai küll inseneeriaseemneke pähe istutatud.
Jakob Westholmi Gümnaasiunmi inseneri infopäeva toimumist toetasid Eesti Masinatööstuse Liit, Eesti Elektroonikatööstuse Liit, Embach Ehitus, Ramm Ehitus ning Eesti Teadusagentuur.