Kohila Gümnaasiumi noored said põneva inseneeriat täis päeva
25. septembril 2024 toimus Kohila Gümnaasiumis inspireeriv ja praktiline inseneri infopäev, millest võtsid osa 9.-12. klassi õpilased. Kokku oli kohal 219 noort, kes said unikaalse võimaluse tutvuda insenerimaailma mitmekülgsete väljakutsete ja võimalustega. Päev oli täidetud põnevate ettekannete, minimessi ja töötubadega, mis kõik olid suunatud noorte huvi äratamiseks ja tuleviku valikute selgitamiseks.
Inspireerivad ettekanded
Päeva esimene oli taas ettekannete päralt. Auditooriumis tegi üheksandikele esimese ettekande Kaamos Ehituse objektijuht Tanel Iko Martens, kes jagas oma teekonda ning tutvustas laiemalt mida kõike üks ehitusinsener ehitus saab teha. Tanel rääkis ka ehituse protsessidest ning tutvustas noortele BIM mudelit. Seejärel tutvustas Tudengivormel oma programmi, demonstreerides, kuidas praktiline projektitöö aitab tudengitel arendada tehnilisi oskusi ja insenerimõtlemist. Auditooriumi ettekannete osa lõpetas Veljo Konnimois, Radius Machining omanik ja tegevjuht, kes jagas oma edulugu tööstussektoris. Ta rõhutas kui oluline on seada kõrgeid eesmärke ning teha valikuid, mis nendeni aitavad ning selgitas, kuidas tehnoloogiavaldkond ja tehniline haridus edu tagavad.
Aulas jagas gümnasistidele Arameti juhatuse liige Henrik Ross oma teekonda mehaanikainseneriks saamiseni. Ta tutvustas masinaehituse projekteerimisprotsessi ning selgitas oma projektide näitel, kuidas inseneride loovad lahendused tööd optimeerivad. Kohila Vineeri katlamaja juht Renno Jürgenson arutles soojusenergeetika teemadel ning jagas isiklike näidete alusel seda, kuidas ka kõige tüütumate ja raskemate väljakutsete vastuvõtmine on teda insenerina vorminud ja teda eduredelil edasi aidanud.
Pärast ettekandeid suundusid osalejad minimessile, kus neid ootasid TalTech, Tallinna Tehnikakõrgkool, Eesti Lennuakadeemia, Eesti Maaülikool ning TÜ Tehnoloogiainstituut. Minimess pakkus noortele võimaluse uurida kõrgkoolides pakutavate tehniliste erialade kohta ning tutvuda sisseastumistingimuste ja -eeldustega.
Põnevad töötoad
Päeva lõpus said osalejad osaleda praktilistes töötubades, mis võimaldasid neil käed külge panna ja päriselt inseneriks olemist maitsa. Tallinna Ülikooli seminar “Milleks meile läheb vaja insenere?” pani osalejad mõtlema inseneride rolli üle ühiskonnas . Tallinna Tehnikakõrgkooli Tuleviku ehitamise töötuba võimaldas noortel lahendada põnevaid ülesandeid, millega ehitusinseneridel tuleb rinda pista. Noorte seas tekitas elevust ka TTK töötuba Lampide pidu, kus osalejad said ise elektriskeemi kokku panna. Ehituskonstruktsioonide töötoas õpetas Iiv Aavik õpilasi kokku panema konstruktsioone, mis on samaaegselt tugevad, vastupidavad ja esteetilised.
Lisaks pakkusid Eesti Maaülikooli töötuba “Kuidas lugeda skeemi ja ehitada mudelkonstruktsiooni?” ning TalTechi Hoonete sisekliima orienteerumine õpilastele põhjalikke teadmisi, kuidas inseneriteadus mõjutab meie igapäevaelu. Lennuakadeemia töötoas “Praktiline raadioside mõõtetehnikaga tutvumine” õppisid noored tundma raadioside mõõtetehnikat ning TalTechi töötoas “Varjatud ohud” said noored oma ehitatud veefiltrit kasudes näha näha, kuidas filtermaterjalid visuaalset saastet eemaldavad.
Suur aitäh Kohila Gümnaasiumi noortele kaasa mõtlemast ja töötamast ning Reet Kuhlbergile, kes kooli poolt päeva toimumisele kaasa aitas. Suur aitäh ka kõigile esinejatele, töötoa läbiviijatele ning messil osalejatele. Päev pani nii mitmeid noori inseneeria peale mõtlema ning nii mõnigi sai kindlust, et tehnikavaldkond on just nendele!
Kohila Gümnaasiumi inseneri infopäeva toimumist toetasid Eesti Masinatööstuse Liit, Eesti Elektroonikatööstuse Liit, Embach Ehitus, Ramm Ehitus ning Eesti Teadusagentuur.