Naised inseneerias: miniintervjuu süsteemiinseneri Laura Karindiga

Fotograaf Rain Jüristo

Kas sa saaksid ennast paari lausega tutvustada?

Olen süsteemiinsener meditsiinitehnikat tootvas ettevõttes, lisaks ka 2 väikese poisi ema ja hobina cheerleadingu aktivist.

Kes see süsteemiinsener on?

Süsteemiinseneril võib olenevalt ettevõttest ja projektist olla erinevaid rolle – näiteks tehniline projektijuht, süsteemi arendamiseks vajalike nõuete koostaja, süsteemiarhitekt jne. Üldisemalt öeldes siis on tegu toote arendamiseks vajaliku suure pildi ja detailide kokkuviimisega. Olulisel kohal on tehnilised teadmised, arusaam äri vajadustest, valdkonna standarditest ja regulatsioonidest, ohutusest.

Kuidas sina inseneeriasse sattusid?

Peale keskkooli võtsin aasta, et mõelda, mida edasi soovin õppida ja siis mõistsingi, et mind huvitavad sügavamalt inimese toimimine ja tehnilised lahendused. Lisaks olin sel vaheaastal lihtsama töö peal ja tundsin, kuidas aju vajas intellektuaalset väljakutset. Läksin TalTechi õppima Tehnilist füüsikat eesmärgiga saada meditsiinitehnika inseneriks. Tänaseks on mul magistrikraad Biomeditsiinitehnoloogias ja teen vastavat tööd.

Kas sinu ootused eriala valiku suhtes vastasid reaalsusele?

Jah, ootasin, et on huvitav ja väljakutsuv ja mõlemad osutusid tõeseks. Naudin seda arengut, mida saan sellel alal teha.

Välja on kujunenud arvamus, et inseneeria on meesteala. Kas sa nõustud sellega? Kas antud arvamus on kuidagi ka sinu tegemisi mõjutanud?

Naisi võib olla vähem, aga ma ei ole sellele tähelepanu pööranud. So what? Tuleb teha seda, mis ennast huvitab.

 

Mida sa pead enda tööalaseks suureks saavutuseks? (Kas oled tööalaselt ka midagi saavutanud, mida sa varem enda jaoks võimalikuks ei pidanud?)

Ma pean oma tugevuseks mitmekülgsust ja kohanemisvõimet – olen saanud hakkama väga erinevates ülesannetes. Alguses haiglas insenerina töötades tuli kiirelt õppida, kuidas tehnilisi probleeme lahendada loogika ja ülikoolis õpitu pealt. Seadmeid on haiglates väga palju ja kohapeal suurt väljaõpet ei tehta. Hea arendav kogemus. Edasi töötasin lennunduses administratiivse juhtimise suunal ja suutsin seal kiirelt kohaneda uue valdkonnaga. Peale seda olen töötanud ka meditsiinitehnika start-up’is, tarkvaraarendusettevõttes ja nüüd siis suures globaalses meditsiinitehnika ettevõttes. Mulle meeldivad väljakutsed ja õppimine.

Kas sul on soovitusi noortele tüdrukutele, kes on alles enda inseneriteekonnale astumas?

Eelkõige ole julge, uudishimulik ja valmis tööd tegema, siis saab igal pool hakkama ja sind hinnatakse.

Mulle meeldib Thomas A. Edisoni tsitaat “Opportunity is missed by most people because it is dressed in overalls and looks like work.”